Czym jest badanie TSH?

Czym jest badanie TSH?

Nadwaga, depresja, brak energii i ciągłe zmęczenie to częste objawy niedoczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy objawia się natomiast utratą wagi, nadmiernym apetytem, przyśpieszonym biciem serca i silnym poceniem. Oba schorzenia wymagają leczenia, które powinno poprzedzić oznaczenie poziomu TSH. Czym jest badanie TSH? Sprawdź, jak hormon wpływa na funkcjonowanie tarczycy. 

Kiedy warto wykonać badanie TSH? Nadczynność i niedoczynność tarczycy

Przyczyny niedoczynności i nadczynności tarczycy są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu, sterowanego przez przysadkę mózgową. Często zła praca przysadki mózgowej jest wynikiem niedoboru jodu w diecie lub pojawianiem się niewielkiego guza, który powoduje ucisk na tę część mózgu. Hormony tarczycy są wtedy wytwarzane w zbyt dużych lub zbyt małych ilościach. Osoby z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy odczuwają objawy ze strony całego ciała, choć nieprawidłowo pracuje u nich jedynie jeden mały gruczoł. 

Pacjenci z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy są diagnozowani za pomocą badania tsh. Wysokie tsh jest wskazaniem do prowadzenia dalszej diagnostyki w kierunku nadczynności gruczołu. Niskie tsh jest natomiast przyczyną występowania objawów niedoczynności tarczycy. Wydzielanie tsh reguluje się za pomocą leków, które przepisuje endokrynolog. Choroby tarczycy należą do grupy schorzeń przewlekłych, jednak po dobraniu odpowiednich medykamentów stężenie tsh wraca do normy, a pacjenci funkcjonują normalnie. Przykładowo, u kobiet zanikają zaburzenia miesiączkowania, co umożliwia zajście w ciążę i jej donoszenie. W przypadku osób z nadczynnością tarczycy początkowo może wystąpić zwiększenie masy ciała, natomiast u osób z niedoczynnością – utrata kilogramów, których nie dało się zrzucić z pomocą diety i aktywności fizycznej. 

Jak wygląda badanie TSH?

Hormon tyreotropowy czyli tsh, jest obecny we krwi. Oznaczenie tsh wykonuje się zatem w laboratorium z krwi pobranej od pacjenta. Pobranie próbki krwi powinno być wykonane na czczo po około 12 godzinach od ostatniego posiłku. Osoby mające problemy z hormonami tarczycy powinny zgłosić się do punktu diagnostycznego o poranku. Przed pobraniem krwi nie powinno się pić alkoholu ani palić papierosów przez co najmniej 30 minut. Jeśli czuje się pragnienie, dozwolone jest picie niewielkich ilości wody mineralnej lub źródlanej. Co ważne, badane hormonów tarczycy można wykonać wraz z innymi badaniami laboratoryjnym z krwi. 

Oznaczenie hormonów tarczycy we krwi zajmuje laboratorium maksymalnie dobę, dlatego wynik badania otrzymuje się zwykle tego samego lub następnego dnia. Badanie hormonu tyreotropowego można dzięki temu szybko przedstawić lekarzowi prowadzącemu i rozpocząć leczenie uciążliwej choroby, która negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. 

Normy tsh są określone dla kobiet i mężczyzn. W przypadku pań inne normy obwiązują dla ciężarnych w poszczególnych trymestrach. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy w ciąży jest istotne dla zdrowia matki i płodu oraz dla bezpiecznego przebiegu ciąży aż do rozwiązania.

Ile kosztuje badanie TSH?

Pobranie krwi w celu oznaczenia hormonu tsh jest niedrogie. Jego koszt to zwykle od 20 do 30 złotych w zależności od cennika laboratorium. Badanie można wykonać również w pakiecie wraz z oznaczeniem innych hormonów tarczycy. Pakiet diagnostyczny tego typu jest polecany dla osób, które planują ciążę w najbliższym czasie lub chcą sprawdzić ogólny stan zdrowia swojego organizmu.

Przeczytaj więcej o badaniu TSH na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/tsh/

Powrót do góry