Fakty o uzębieniu Twojego dziecka

Fakty o uzębieniu Twojego dziecka

Zęby są niezbędne dla naszego ogólnego zdrowia, ponieważ pomagają nam gryźć i żuć pokarm. Jak dużo o nich wiesz?

Zęby mleczne
Zęby u dzieci zaczynają się rozwijać jeszcze przed narodzinami, ale w większości przypadków wyrzynają się dopiero między 6 a 12 miesiącem życia.

Większość dzieci ma pełny zestaw 20 zębów mlecznych lub mleczaków do 3 roku życia. Kiedy osiągną wiek 5 lub 6 lat, zęby te zaczną wypadać, robiąc miejsce dla zębów dorosłych.

Przeczytaj więcej o zębach mlecznych i o tym, jak rozpoznać, że dziecko ząbkuje.

Dorosłe zęby
W wieku od 12 do 14 lat większość dzieci traci wszystkie zęby mleczne i ma już zęby dorosłe.

Łącznie są 32 dorosłe zęby – o 12 więcej niż w przypadku zestawu dziecięcego. Ostatnie 4 z nich, zwane zębami mądrości, wyrzynają się zwykle później niż pozostałe, zazwyczaj między 17 a 21 rokiem życia.

Usuwanie zębów mądrości
Zęby mądrości, które nie wyrzynają się prawidłowo lub w ogóle, mogą być bolesne i konieczne może być ich usunięcie.

Przeczytaj więcej o usuwaniu zębów mądrości.

Z czego zbudowane są zęby?
Część zęba, którą widać ponad dziąsłem, nazywa się koroną. Jest ona pokryta twardym, błyszczącym szkliwem. Szkliwo jest najtwardszą substancją w organizmie i chroni bardziej wrażliwe wewnętrzne części zęba.

Pod nim znajduje się zębina – wrażliwa substancja, z której zbudowana jest większa część zęba. Zębina jest twardą substancją, ale nie tak twardą jak szkliwo.

Zębina chroni wewnętrzną część zęba, zwaną miazgą. W miazdze znajduje się ukrwienie i zakończenia nerwowe każdego zęba. Dopływ krwi utrzymuje zęby przy życiu i zdrowiu. Zakończenia nerwowe wysyłają informacje do mózgu, na przykład o tym, czy jesz coś gorącego lub zimnego, czy masz zepsuty lub uszkodzony ząb.

Miazga przechodzi przez całą drogę do korzenia zęba, który jest ukryty pod dziąsłem. Cementum pokrywa korzeń zęba, a włókna przyzębia łączą ząb z kością szczęki.

Rodzaje zębów
Istnieją 4 różne rodzaje zębów:

Siekacze – są to Twoje 4 przednie zęby na górnej i dolnej szczęce. Służą one do cięcia i rozdrabniania pokarmu.
Kły – są to ostre, spiczaste zęby. Masz po jednym z każdej strony siekaczy na górnej i dolnej szczęce, czyli w sumie 4. Pomagają one rozrywać pokarm.
Przedtrzonowce – obok zębów kłów znajdują się zęby przedtrzonowe (zwane również zębami dwuguzkowymi). Łącznie masz 8 przedtrzonowców: 4 w górnej szczęce i 4 w dolnej. Są one większe i szersze od siekaczy i kłów, a służą do rozdrabniania i kruszenia pokarmu.
Zęby trzonowe – masz 12 zębów trzonowych: 6 na górze i 6 na dole, w tym 4 zęby mądrości. Są to Twoje najsilniejsze zęby i współpracują z językiem, pomagając Ci w połykaniu pokarmu, rozdrabniając go do momentu, aż będzie gotowy do bezpiecznego połknięcia.

Powrót do góry