Jak dobrać odpowiedni grzejnik do pomieszczenia?

Jak dobrać odpowiedni grzejnik do pomieszczenia?

Wybór odpowiedniego grzejnika stanowi niemałe wyzwanie. Należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry urządzenia, ale również jego wygląd. Ważny aspekt to również materiał, który posłużył do wykonania kaloryfera. Jak więc wybrać odpowiedni grzejnik i nie przepłacać za ogrzewanie?

Jaka powinna być moc grzejnika?

Poszukiwania grzejnika do pomieszczenia powinieneś zacząć od oszacowania zapotrzebowania cieplnego. Informacje na temat optymalnej mocy grzejników nie zawsze znajdują się w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Oszacujesz ją na podstawie wielkości pomieszczenia.  

Zwróć uwagę na rok budowy budynku oraz jakość ocieplenia. W przypadku starego budownictwa z lat osiemdziesiątych zapotrzebowanie może wynosić w okolicach 120-200 W/m2.  Po roku 1980 to już jedynie 90-120 W/m2. W budownictwie od roku 2000 do dziś, zapotrzebowanie na ciepło to 60-90 W/m2.

Wartości wahają się w zależności od zastosowanego ocieplenia oraz ilości czy wielkości okien. W przypadku pomieszczenia z oknami to właśnie pod nimi powinno się montować grzejnik, bądź pod ścianą zewnętrzną. W przeciwnym wypadku powinieneś pomyśleć o większym grzejniku, który dysponuje większą mocą.

Wybierając grzejnik, na pewno spotkasz się też z oznaczeniami takimi, jak: (75/65/20°C). Pierwsza liczba oznacza temperaturę zasilenia grzejnika, kolejna to temperatura powrotu, a ostatnia liczba to temperatura powietrza w pomieszczeniu.

Rodzaje grzejników

Po oszacowaniu mocy grzejnika skup się na wyborze odpowiedniego materiału i rodzaju kaloryfera. Największą popularnością cieszą się stalowe grzejniki płytowe. Wykonuje się je z jednej lub kilku płyt grzejnych, dzięki małej pojemności wodnej są oszczędne oraz szybko się nagrzewają. Najlepiej spisują się w instalacjach zamkniętych. Dobrze współpracują z kotłem na węgiel, gaz oraz centralnym ogrzewaniem.

Grzejnik płytowy podłączysz do instalacji stalowych, miedzianych lub tych z tworzywa sztucznego. Nie zaleca się stosowania ich przy instalacjach grawitacyjnych, chyba że jest to niewielki system, a ten rodzaj grzejnika nie będzie jedynym urządzeniem grzewczym.

Grzejniki aluminiowe często zakupisz w formie pojedynczych członów. Pozwala to precyzyjnie dobrać odpowiednią wielkość i moc.  Grzejnik aluminiowy szybko się nagrzewa i oddaje ciepło, wpływa to na niższe koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Nowoczesne grzejniki ze stopu aluminiowo-krzemowego podłączysz nawet to instalacji z miedzi, stali oraz tworzywa sztucznego. Bądź jednak ostrożny przy montażu, ponieważ ten rodzaj grzejnika jest podatny na mechaniczne uszkodzenia.

Nowoczesne grzejniki żeliwne to już nie to samo, co odpowiedniki znane z dawnych lat. Mają dużą odporność na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Nagrzewają się dłużej względem grzejników ze stali oraz aluminium, jednak bardzo długo oddają ciepło. Przede wszystkim nowe grzejniki z żeliwa mają mniejszą pojemność wodną, przez co są oszczędniejsze oraz dobrze współpracują z nowymi kotłami. Wadą może być duża waga, przez co lepiej montować je do solidnych ścian.

Powrót do góry