Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko czytać?

Większość ludzi nie zastanawia się nad procesem nauki czytania, dopóki nie zdecyduje się na rozpoczęcie nauki własnych dzieci w domu.

Wbrew temu, co niektórzy sądzą, nauka czytania nie jest „naturalnym” procesem, który dzieje się samoistnie. Jest to złożony proces, który wymaga odpowiedniego nauczania różnych umiejętności i strategii, takich jak fonetyka (znajomość związków między literami i dźwiękami) oraz świadomość fonemowa.

Dobra wiadomość jest taka, że chociaż czytanie samo w sobie jest złożonym procesem, kroki podejmowane w celu zbudowania tych umiejętności są dość proste i nieskomplikowane. Aby nauczyć dzieci czytać i sprawić, by było to pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenie, wypróbuj poniższe proste i sprawdzone w czasie strategie.

Oto 10 prostych kroków, aby nauczyć dziecko czytać w domu:

 1. Używaj piosenek i rymowanek do budowania świadomości fonemowej
  Piosenki dla dzieci i rymowanki dla przedszkolaków to nie tylko świetna zabawa – rym i rytm pomagają dzieciom usłyszeć dźwięki i sylaby w słowach, co pomaga im w nauce czytania. Dobrym sposobem na budowanie świadomości fonemowej (jednej z najważniejszych umiejętności w nauce czytania) jest wspólne rytmiczne klaskanie i recytowanie piosenek unisono. Ta zabawna i integrująca aktywność jest fantastycznym sposobem dla dzieci, aby pośrednio rozwijać umiejętności czytania i pisania, które ustawią je na sukces w czytaniu.
 2. Zrób w domu proste karty wyrazowe
  Wytnij proste karty i napisz na każdej z nich słowo zawierające trzy dźwięki (np. baran, siad, świnia, góra, słońce, garnek, płetwa). Poproś dziecko, aby wybrało karteczkę, następnie przeczytajcie razem słowo i podnieście trzy palce do góry. Poproś dziecko, aby powiedziało pierwszy dźwięk, który słyszy w słowie, potem drugi, a następnie trzeci. Ta prosta czynność nie wymaga zbyt wiele czasu na przygotowanie, a rozwija podstawowe umiejętności w zakresie fonetyki i dekodowania (pomaga dziecku nauczyć się brzmienia słów). Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna naukę liter alfabetu, skup się na dźwięku, jaki wydaje każda litera, bardziej niż na jej nazwie.
 3. Zaangażuj dziecko w środowisko bogate w druk
  Codziennie stwarzaj dziecku okazje do rozwijania umiejętności czytania, tworząc w domu środowisko bogate w druk. Widząc wydrukowane słowa (na plakatach, tablicach, w książkach, na etykietach itp.), dziecko może dostrzec i zastosować powiązania między dźwiękami i symbolami liter. Kiedy jesteś poza domem, zwracaj uwagę na litery na plakatach, billboardach i znakach. Z czasem można modelować brzmienie liter w celu utworzenia słów. Skup się na pierwszej literze w wyrazie. Zapytaj dziecko: „Jaki dźwięk ma ta litera?”. „Jakie inne słowo zaczyna się na ten dźwięk?”. „Jakie słowo rymuje się z tym słowem?”.
 4. Graj w gry słowne w domu lub w samochodzie.
  Opierając się na poprzednim kroku, wprowadzaj regularnie proste gry słowne. Skup się na grach, które zachęcają dziecko do słuchania, identyfikowania i manipulowania dźwiękami w słowach. Na przykład zacznij od zadawania pytań typu: „Na jaki dźwięk zaczyna się to słowo?” „Jakim dźwiękiem kończy się to słowo?” „Jakie słowa zaczynają się na dźwięk ?” i „Jakie słowo rymuje się z ?”.
 5. Zrozumienie podstawowych umiejętności związanych z nauczaniem dzieci czytania
  Ważne jest, aby pamiętać, że nauka czytania obejmuje różne różne umiejętności. Istnieje pięć podstawowych elementów czytania, o których możesz przeczytać tutaj. Są to umiejętności, których potrzebują wszystkie dzieci, aby z powodzeniem nauczyć się czytać. Podsumowując, są to:

Świadomość fonemowa – zdolność do słyszenia i manipulowania różnymi dźwiękami w słowach
Fonikę – rozpoznawanie związku między literami i dźwiękami, które tworzą
Słownictwo – rozumienie znaczenia słów, ich definicji i kontekstu.
Czytanie ze zrozumieniem – rozumienie znaczenia tekstu, zarówno w książkach z opowiadaniami, jak i w książkach informacyjnych
Płynność – zdolność do czytania na głos z szybkością, zrozumieniem i dokładnością

Powrót do góry