Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Większość dzieci zaczyna chodzić samodzielnie w ciągu 2-3 miesięcy od momentu, gdy nauczy się samodzielnie wstawać. Istnieją jednak inne oznaki i nie ma jednej linii czasu rozwoju, którą podążają wszystkie dzieci. W rzeczywistości początek chodzenia jest bardzo zróżnicowany – niektóre dzieci zaczynają chodzić przed 9 miesiącem życia, a inne czekają aż skończą 18 miesięcy lub więcej.

Kiedy dzieci zaczynają chodzić?

Obecnie w Stanach Zjednoczonych średni wiek, w którym dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, wynosi około 12 miesięcy. Naukowcy donoszą o podobnych terminach u dzieci w wielu innych krajach, takich jak Argentyna, Ghana, Indie, Norwegia, Oman, Republika Południowej Afryki i Turcja.

Średnio dzieci w tych krajach stawiają pierwsze kroki bez pomocy w wieku około 12-13 miesięcy (WHO 2006a; Ertem i wsp. 2018).

Istnieją jednak kultury, w których większość dzieci zaczyna chodzić o wiele miesięcy wcześniej – lub wiele miesięcy później. A nawet w obrębie jednego społeczeństwa zakres indywidualnych różnic może być ogromny.

Na przykład, w badaniu śledzącym rozwój 220 dzieci w Szwajcarii, kilkoro dzieci zaczęło chodzić samodzielnie w wieku 8,5 miesiąca. A niektóre dzieci nie chodziły aż do prawie 20 miesiąca życia.

Jednak wszystkie te dzieci osiągnęły zdrowe, normalne wyniki.

Moment rozpoczęcia samodzielnego chodzenia nie miał związku z późniejszym rozwojem motorycznym i zdolnościami poznawczymi dzieci (Jenni i wsp. 2013).

Oczywiście, nie zawsze tak jest. Czasami opóźnienia w rozpoczęciu chodzenia są spowodowane stanami chorobowymi lub zaburzeniami rozwojowymi. Ale większość późno chodzących dzieci nie ma takich problemów.

Co więc jest normalne? Czego powinniśmy się spodziewać? Jak możemy stwierdzić, czy dziecko jest gotowe do chodzenia i co sprawia, że niektóre dzieci zaczynają chodzić wcześniej niż inne?

Oto przegląd, zaczynając od umiejętności motorycznych, które dzieci muszą opanować, zanim zaczną samodzielnie chodzić.

Jakie są oznaki tego, że dziecko będzie wkrótce chodzić?
Zanim dziecko zacznie chodzić, musi rozwinąć siłę i koordynację, aby samodzielnie utrzymać wyprostowaną postawę. Muszą również być w stanie utrzymać większość swojego ciężaru – przynajmniej chwilowo – na jednej nodze.

Tak więc dzieci zbliżają się do samodzielnego chodzenia, kiedy wykazują te umiejętności motoryczne:

Podciąganie się do pozycji stojącej (poprzez chwytanie mebli lub trzymanie się kogoś)

Zazwyczaj dzieci rozwijają tę umiejętność około 4 miesięcy przed postawieniem pierwszych samodzielnych kroków (Ertem i in. 2018).

Podczas wczesnych prób dziecko będzie w stanie utrzymać się w pozycji stojącej tylko przez kilka sekund i można zauważyć, że jego nóżki są sztywne i proste (tak jak na tym zdjęciu).

Jednak w miarę jak dziecko będzie stawało się silniejsze, będzie w stanie wygodnie stać – z lekko ugiętymi kolanami – trzymając się za ręce.

Chodzenie z podparciem

Na tym etapie dziecko ma już siłę, aby przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Jeśli trzymasz dziecko za rączki, może ono chodzić do przodu. Jeśli dziecko chwyci się mebla, może „płynąć” lub poruszać się na boki.

Kiedy dziecko posiadające te umiejętności zacznie chodzić samodzielnie?

Badania sugerują, że samodzielne chodzenie pojawia się około 3 miesięcy później (WHO 2006a; Ertem et al 2018). Nie ma jednak ścisłej kolejności, której przestrzegają wszystkie dzieci. Niektóre dzieci zaczynają chodzić z podparciem stosunkowo wcześnie – nawet zanim nauczą się raczkować. Dla tych dzieci kolejnym etapem może być samodzielne chodzenie. Ale mogą one również skupić się na raczkowaniu (WHO 2006b).

Stanie samodzielnie (przynajmniej chwilowo).

Po jakim czasie od nauczenia się stania bez pomocy dziecko zaczyna chodzić?

Międzynarodowe badania sugerują, że większość dzieci zaczyna chodzić w ciągu 2-3 miesięcy od nauki stania (Ertem et al 2018). Ale to nie bezwzględny upływ czasu ma tak duże znaczenie. Jest nim sama ilość praktyki i ciężkiej pracy.

Kiedy niemowlęta uczą się samodzielnego chodzenia, przewracają się. Bardzo często. Niektóre dzieci nie przejmują się tym zbytnio. Entuzjastycznie rzucają się w wir pracy i uczą się chodzić dość szybko – czasami w ciągu kilku dni od nauczenia się stać.

A co z raczkowaniem? Czy dzieci muszą raczkować zanim zaczną chodzić?
Absolutnie nie. W rzeczywistości, niektóre dzieci nigdy nie raczkują. Przeczytaj więcej na ten temat w moim artykule „Kiedy dzieci raczkują i jak rozwija się raczkowanie: Ilustrowany przewodnik”.

Kiedy więc niemowlęta mogą chodzić z podparciem?
Międzynarodowe badania sugerują, że około połowa wszystkich niemowląt zaczyna chodzić z podparciem do czasu ukończenia 9 i pół miesiąca życia (WHO 2006a; Ertem i wsp. 2018). Jednak lokalne normy są różne.

W kulturach, w których rodzice aktywnie uczą swoje dzieci chodzić, niemowlęta mogą zacząć chodzić z asystą już w wieku 7-8 miesięcy (np. Super 1976).

W miejscach, gdzie rodzice są bardziej wyrozumiali, średni początek chodzenia ze wsparciem jest późniejszy – bliżej 10,5 miesiąca (WHO 2006a).

A w kulturach, w których dzieci pozostają fizycznie unieruchomione przez cały dzień – w nosidełkach, chustach, kołyskach i innych urządzeniach – zaczynają chodzić dopiero znacznie później.

Powrót do góry